Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Mirror printing | |
| Maximum printing width | 12 mm |
| Maximum print height | 9 mm |
| Minimum print length | 30 mm |
| Maximum print length | 0.3 m |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 1 lines |
| Display number of characters | 16 |
| Print preview |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Label memory | 15 label(s) |
| Supported paper width | 3.5, 6, 9, 12 mm |
| Number of label formats | 15 |
| Tape type | TZe |
| Number of styles | 10 |
| Underline | |
| Number of fonts | 3 |
| Tape cutting | Manual |
| Number of printing lines (max) | 2 |
| Maximum text length per line | 80 characters |
| Product colour | Black |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Navigation key |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | |
| Battery type | AAA |
| Width | 110 mm (4.29 ") |
| Depth | 204 mm (7.96 ") |
| Height | 58 mm (2.26 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package weight | 860 g |
| Warranty card | |
| Cartridge(s) included | |
| Cartridges quantity | 1 pc(s) |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
