Back to Top
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | USB-A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Conductor resistance | 588.5 Ω |
| Insulation resistance (DC) | 500 V |
| Dielectric strength | 500 V |
| Voltage rating | 30 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight | 10 g (0.02 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Female connector | |
| Straight | |
| Straight | |
| Male connector |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.