Back to Top
| Standard printer languages | UFRII-LT |
| Colour | |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 5000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Warm-up time | 10 s |
| Time to first page (black, normal) | 7.8 s |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 5 mm |
| Standard input capacity | 150 sheets |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Envelopes, Heavy paper, Labels, Plain paper, Transparencies |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Standard tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Custom media width | 76.2 - 216 mm |
| Custom media length | 188 - 356 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 32 MB |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 330 W |
| Power consumption (max) | 870 W |
| Power consumption (standby) | 2.8 W |
| Printing noise level | 49.2 dB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Energy Star certified |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Weight | 5000 g (11.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
