Back to Top
| Colour | |
| Maximum resolution | 9600 x 2400 DPI |
| Number of print cartridges | 5 |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Pigment black, Yellow |
| Paper input type | Paper tray |
| Separate cartridges |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 14.5 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 10.4 ipm |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 150 sheets |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7,8x10 " |
| Borderless printing media sizes | 4x6 |
| Borderless printing | |
| Maximum print size | A3+ (330 × 483 mm) |
| Standard interfaces | USB |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print |
| Built-in display |
| Noise level | 44 dB |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Black |
| Width | 312 mm (12.17 ") |
| Depth | 584 mm (22.78 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 8119 g (17.9 lbs) |
| Manual | |
| Drivers included |
| Automatic switching |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
