Back to Top
| Product colour | Grey |
| Product type | Group video conferencing system |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel | 48 MP |
| Digital zoom | 5 x |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Streaming capability |
| Audio system full duplex | |
| Automatic gain control | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.722.1, G.729 |
| Built-in speaker(s) |
| Micro HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Reset slot |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | 128-bit AES,256-bit AES, WPA, WPA3 |
| Password protection |
| Camera type | Dual camera |
| Zoom capability | |
| Vertical field of view | 94 u00b0 |
| Horizontal field of view | 112 u00b0 |
| Telepresence |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Width | 960 mm (37.44 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 110 mm (4.29 ") |
| Weight | 4470 g (9.85 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
