Back to Top
| Product colour | Grey |
| Product type | Group video conferencing system |
| HD type | 5K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 5056 x 3888 pixels |
| Megapixel | 20 MP |
| Optical zoom | 5 x |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Audio system full duplex | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.722.1, G.729 |
| Built-in speaker(s) | |
| Automatic gain control |
| HDMI output ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Zoom capability | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/1.7 " |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Camera dimensions (WxDxH) | 950 x 103 x 120 mm |
| Camera weight | 4800 g |
| Width | 473 mm (18.45 ") |
| Depth | 202 mm (7.88 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2330 g (5.14 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
