Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel/Rollerbar |
| Movement resolution | 2800 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Button functions | Copy/Paste, Double click |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 10 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black, Silver |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Wrist rest |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Forest Stewardship Council (FSC), REACH, RoHS, UKCA |
| Recycled material | |
| Recycled material | Recycled aluminium |
| Width | 155 mm (6.05 ") |
| Depth | 420 mm (16.38 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Number of risers | 4 |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 464 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 1310 g |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Master carton width | 420 mm |
| Master carton length | 480 mm |
| Master carton height | 255 mm |
| Master carton weight | 14800 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Weight | 1060 g (2.34 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.