Back to Top
Turn sidewalks and driveways into works of art. Washable Sidewalk Chalk provides hours of artistic, imaginative fun. Draw brightly hued foundations for traditional chalk games, including hopscotch, tic-tac-toe and four square. You can also create big, colorful murals and write large handwritten messages in vibrant shades. This largest collection of Washable Sidewalk Chalk in one big box includes 56 regular sidewalk chalk sticks and eight special effect sticks: two tie dye, two neon glitter and two regular glitter varieties. Nontoxic sidewalk chalk is washable and cleans up with a garden hose or rainfall.
ACMI Certified AP Nontoxic
| Writing colours | Multicolour |
| Number of colours | 64 colours |
| Shape | Square |
| Recommended age (min) | 4 yr(s) |
| Recommended gender | Boy/Girl |
| Washable | |
| Package type | Box |
| Package width | 342 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 2060 g |
| Quantity per pack | 64 pc(s) |
| Master carton width | 365 mm |
| Master carton length | 590 mm |
| Master carton height | 180 mm |
| Master carton weight | 13280 g |
| Quantity per master carton | 6 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10071662220645 |
| Shipping carton width | 342 mm |
| Shipping carton length | 282 mm |
| Shipping carton height | 155 mm |
| Shipping carton weight | 6200 g |
| Quantity per shipping carton | 2 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 30071662220649 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.