The AE-5 Plus is compatible with 32- and 64-bit versions of Windows 10, 8.1, 8, and 7, and includes an ESS SABRE Ultra DAC with a 122 dB DNR at up to 32-bit / 384 kHz PCM playback with a low Total Harmonic Distortion of 0.00032 percent
It also has a Xamp discrete headphone amp with bi-amplification technology, as well as a comprehensive set of audio processing capabilities, including Surround Virtualization.
Creative Technology Sound BlasterX AE-5 Plus also has a 1 Ohm headphone output impedance that can drive studio-grade headphones with impedances as high as 600 Ohms, 5.1-channel discrete surround, and up to 7.1-channel virtual surround.
The card has three 3.5mm 5.1 line outputs for the front, rear, and center channels, a TOSLINK optical output, a 3.5mm headphone output, and a 3.5mm mic/line input on the back. There is also a front-panel Intel HD Audio connector.
Maximize your prized headset's potential. Powerful headsets necessitate an audiophile-grade headphone amplifier to deliver exceptional audio performance, which is where the Sound BlasterX AE-5 Plus comes in. Xamp, Creative Labs' custom-designed discrete headphone bi-amplifier, is included with the high-resolution sound card.
It also has an ultra-low 1-ohm headphone output impedance that can drive studio-grade headphones with impedances as high as 600 ohms, including high-end planar-magnetic headphones. The result? Auditory that is silky smooth, regardless of how dramatic or demanding the current audio situation is.
When you need a break from gaming, the Xamp also meets the most demanding needs of audiophiles looking for music in its original form, as it was meant to be heard.
A common headphone amplifier amplifies both the left and right channels at the same time using the same amplifier IC. Each audio channel is separately increased by the Xamp discrete headphone bi-amp, allowing the Sound BlasterX AE-5 Plus to deliver superb audio fidelity in an unaltered lossless model to each earcup regardless of demand.
The Sound BlasterX AE-5 Plus is a SABRE-class PCIe DAC for high-resolution audio in games, music, and movies. It provides a very clean 122 dB DNR audio stream with ultra-low distortion and jitter at up to 32-bit 384 kHz playback. Please keep in mind that 32-bit playback is only accessible on Windows 10 and later.
The Aurora Reactive Lighting System creates a symphony of light and sound. The RGB LEDs on the body of the Sound BlasterX AE-5 Plus can be customized, and an RGB LED strip is supplied. With the free Sound Blaster Command software for PC, you may program up to 16.8 million colors in various patterns.
Transform your game sounds into a dramatic experience. The Sound BlasterX AE-5 Plus supports Dolby Digital Live and DTS Connect Encoding, as well as discrete 5.1 on speakers and up to 7.1 virtual surround on both speakers and headphones.
The Sound BlasterX AE-5 Plus is built on Sound Blaster's lengthy history of audio processing and upgrades, which are accessible via the Sound Blaster Command program. The Sound Blaster Acoustic Engine is a collection of fully adjustable audio processing technologies that enable unprecedented levels of audio immersion and precision for a competitive advantage. These audio technologies deliver unparalleled levels of audio realism, including breathtaking 3D surround effects for your speakers and headsets.
This tried-and-true technique improves critical in-game audio cues like footfall and weapon-switching sounds, allowing you to swiftly and correctly determine your opponents' location before they do.
| Internal | |
| Audio quality | 32 bit |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Line-out Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 122 dB |
| Audio system direct 3D sound | |
| Audio system maximum sampling rate | 384 kHz |
| Host interface | PCI-E |
| Line-in | |
| Line-out | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Microphone in |
| Dolby technologies | DTS, Dolby Digital Live |
| Product colour | Black |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.00032 % |
| Sound enhancement technology | BlasterX Acoustic Engine, CrystalVoice |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Minimum RAM | 1000 MB |
| Minimum processor | Intel Core i3 |
| Minimum hard disk space | 600 MB |
| Depth | 128 mm (4.99 ") |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
