Back to Top
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | Optical |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 128, GS1 DataBar, JAN, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, GS1 Databar RSS14 Stacked, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RJ-45, RS-232, USB |
| Type | Built-in bar code reader |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Built-in processor |
| Power source type | AC, DC, PoE |
| Power consumption (typical) | 9.3 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Sustainability certificates | REACH, RoHS |
| Width | 292 mm (11.39 ") |
| Height | 174 mm (6.79 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.