Back to Top
| Serial interface type | RS-232, RS-422, RS-485 |
| Isolation | 1.5 kV |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Input voltage | 9 - 30 V |
| Operating temperature (T-T) | -35 - 74 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Security algorithms | SSH, SSL/TLS |
| Connectivity LEDs | Y |
| Dimensions (WxDxH) | 84.6 x 133.4 x 24.2 mm |
| Weight | 640 g (1.41 lbs) |
| Management protocols | HTTP/HTTPS, CLI, SNMP, DPAR |
| Supported network protocols | UDP/TCP, DHCP/RARP/ARP-Ping, Telnet, Modbus |
| Compatible operating systems | Windows XP/Server 2003/Server 2008/Vista Linux SCO OpenServer 5/6 Solaris Intel/SPARC HP-UX AIX |
| Certification | CE, FCC |
| Safety | UL/CL60950, IEC60950, CB AS/NZS 3548 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.