Back to Top
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor family | Intel Core i5-7xxx |
| Processor model | i5-7500T |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 3.3 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor threads | 4 |
| Bus type | DMI3 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Card reader integrated | |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-out | |
| Microphone in |
| Motherboard chipset | Intel H110 |
| Product colour | Black |
| BIOS type | AMI |
| Number of antenna connectors | 2 |
| Operating system installed | Windows 10 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | UL/cUL, CB, FCC, CE, AS, NZS, VCCI |
| Width | 281.1 mm (10.96 ") |
| Depth | 43 mm (1.68 ") |
| Height | 208.2 mm (8.12 ") |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 3300 g |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.