Back to Top
| Native capacity | 2500 GB |
| Tape type | LTO |
| Compressed capacity | 6500 GB |
| Tape durability | 1000000 pass(es) |
| Tape life | 30 year(s) |
| Tracks quantity | 2176 |
| Compressed transfer rate | 400 MB/s |
| Transfer rate | 160 MB/s |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | 16 - 25 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 50 % |
| Tape size | 12.65 mm |
| Tape length | 846 m |
| Tape thickness | 6.1 µm |
| Dimensions (WxDxH) | 102 x 105.4 x 21.5 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.