Back to Top
| Auto |
| Live Traffic Message Channel (TMC) | |
| Voice commands | |
| Points of interest | |
| Automatic routing | |
| Trip computer | |
| 3D landmarks | |
| Speed limits | |
| Parking assist | |
| Traffic Message Channel (TMC) |
| Maps included | |
| Map storage | Memory card |
| Map coverage | Canada, Mexico, North America, Puerto Rico |
| Display diagonal | 6 " |
| Display | TFT |
| Touchscreen | |
| Display size (HxV) (imperial) | 3.2 x 5.7 " |
| Touch technology | Multi-touch |
| Placement supported | Horizontal |
| Backlight display | |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display size (HxV) | 81 x 145 mm |
| Storage media type | Flash, Memory card |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth functions | Handsfree calling |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in microphone | |
| Hands-free calling | |
| Dashcam link | |
| Rear-view camera ready | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Interface type | Touch Screen |
| Form factor | Fixed |
| Product colour | Black |
| AUX in |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Battery type | Built-in |
| Battery life (max) | 1 h |
| Weight | 175 g (0.39 lbs) |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Depth | 19 mm (0.74 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Manual | |
| Car power adapter included | |
| Packaging content | Garmin DriveSmart 66; Vehicle suction cup mount; Traffic receiver; Vehicle power cable; Documentation |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
