Back to Top
| Band material | Silicone |
| Lens material | Glass |
| Wrist size range | 112 - 180 mm |
| Shape | Round |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 40 mm |
| Watch case colour | Graphite |
| Watch case material | Polymer |
| Band colour | Graphite |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Removable strap | |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof, Water resistant, Waterproof |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass |
| Water resistance | 10 ATM |
| Waterproof up to | 100 m |
| Blood oxygen sensor | |
| Display size (HxV) | 20 x 20 mm |
| Display type | Digital |
| Display resolution | 156 x 156 pixels |
| Display technology | MIP |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Quality of sleep | |
| Distance travelled | |
| Pedometer | |
| Calories burned | |
| Heart rate measuring | Automatic |
| Heart rate monitor | |
| Calendar | |
| Area calculation | |
| Stress monitoring function | |
| Automatic pause | |
| Real time guidance | |
| Stopwatch | |
| Training effect measurement | |
| Foot pod | |
| Smart notifications | |
| Recovery time suggestion | |
| Weather display | |
| Answerphone remote access | |
| Virtual partner function | |
| Recommended activity | Cycling, Fishing, Fitness, Hiking, Rowing, Running, Skiing |
| Barometric altimeter | |
| Calendar notifications | |
| Running dynamics | |
| Advanced workouts | |
| Accelerometer | |
| Electronic compass | |
| Activity monitoring | |
| Sun & moon information | |
| Alarm clock | |
| SMS notifications | |
| Workout tracking | |
| Find my phone function | |
| Thermometer |
| ANT+ enabled | |
| GPS (satellite) | |
| GLONASS | |
| Galileo |
| Bluetooth |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life (max) | 1224 h |
| Battery life (GPS mode) | 114 h |
| Solar power |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Thickness | 13.3 mm |
| Weight | 43 g (0.09 lbs) |
| Band width | 20 mm |
| Charger | |
| Manual |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
