Back to Top
| Band material | Silicone |
| Shape | Round |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 40 mm |
| Buckle colour | Grey |
| Watch case colour | Gold |
| Watch case material | Fibre Reinforced Plastic (FRP), Stainless steel |
| Band colour | Grey |
| Colour name | Cream Gold |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Water resistance | 5 ATM |
| Waterproof up to | 50 m |
| Blood oxygen sensor | |
| Display size (HxV) | 25.6 x 18.8 mm |
| Display type | Hybrid |
| Display resolution | 254 x 346 pixels |
| Touchscreen | |
| Display technology | LCD |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Quality of sleep | |
| Personal goals | |
| Distance travelled | |
| Pedometer | |
| Calories burned | |
| Heart rate monitor | |
| Fitness test | |
| Timer | |
| Call notifications | |
| Accelerometer | |
| Stopwatch | |
| SMS notifications | |
| Smart notifications | |
| Built-in camera | |
| Recommended activity | Cycling, Fitness, Running, Swimming |
| Interval training | |
| Activity monitoring | |
| Heart rate-based calorie computation | |
| Barometric altimeter | |
| Activity tracker | |
| Weather forecast | |
| Music control | |
| Alarm clock | |
| Find my phone function | |
| Heart rate data transfer | ANT+ |
| Calendar | |
| Weather display | |
| Ambient light sensor |
| Mobile network connection | |
| GPS (satellite) |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| Near Field Communication (NFC) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 5 day(s) |
| Wireless charging |
| Width | 40.4 mm (1.58 ") |
| Depth | 40.4 mm (1.58 ") |
| Thickness | 11.9 mm |
| Weight | 28.3 g (0.06 lbs) |
| Cables included | USB Type-C |
| Manual |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
