16 GB, GDDR6X, 256-bit, 2550 MHz core clock, PCI-E 4.0, HDMI, 3x DisplayPort, 1x 16-pin, RGB
The Ada architecture unleashes the full glory of ray tracing, which simulates how light behaves in the real world. With the power of RTX 40 Series and third-gen RT Cores, you can experience incredibly detailed virtual worlds like never before.
DLSS is a revolutionary breakthrough in AI-powered graphics that massively boosts performance. Powered by the new fourth-gen Tensor Cores and Optical Flow Accelerator on GeForce RTX 40 Series GPUs, DLSS 3 uses AI to create additional high-quality frames.
NVIDIA Reflex and GeForce RTX 40 Series GPUs deliver the lowest latency and best responsiveness for the ultimate competitive advantage. Built to optimize and measure system latency, Reflex provides faster target acquisition, quicker reaction times, and the best aim precision for competitive games.
Take your creative projects to the next level with NVIDIA Studio. Powered by new dedicated hardware, RTX 40 Series unlocks unmatched performance in 3D rendering, video editing, and graphic design. Experience feature-rich RTX accelerations in top creative apps, world-class NVIDIA Studio drivers engineered to provide maximum stability, and a suite of exclusive tools that harness the power of RTX for AI-assisted creative workflows.
The WINDFORCE cooling system features three 110mm newly designed bionic shark fans, alternate spinning, 12 composite copper heat pipes, a large vapor chamber directly touches the GPU, 3D active fans and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation.
The sharks’ dermal denticles surrounding their body grant them significant advantages in fluid dynamics. Now AORUS features new Bionic Fan Tech that mimics the scale micro-surfacing and efficiently increases airflow by reducing micro turbulence.
The double ball bearing structure has better heat endurance and efficiency than sleeve.
The large vapor chamber directly contacts the GPU, coupled with the composite heat pipes, which quickly transfers the heat of the GPU and VRAM to the heatsink.
Each fan rotates in different direction to the adjacent one. This special mechanism reduces turbulence and increases air pressure by minimizing the offset occurred between airflows.
The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game.
To create more space for airflow to pass through, the heatsink extends over the PCB and therefore increase the ventilation. This Screen Cooling design provides better heat dissipation.
The LCD monitor displays not only graphics card information, but also various favorite texts, pictures, and GIFs. You can also adjust lighting effects via GIGABYTE CONTROL CENTER.
The factory default setting is OC mode, which provides users with the best performance. However, switching to silent mode will enjoy a quieter experience.
The metal back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection.
The new anti-sag bracket is tailored to each graphics card. It provides the optimized reinforcement and better overall visual appearance.
When experiencing any power supply abnormality, the indicator will alert gamers by flashing light.
Dust resistant - shields from dust, insects, dropped screws, drill shavings, and abrasion. Moisture resistant - prevents unwanted conduction paths and board damage. Corrosion resistant - protects from salt spray, humidity, and corrosion.
The graphics card features excellent power phase design to allow the MOSFETs to operate at lower temperatures and provide a more stable voltage output. Load balancing of each MOSFET can effectively improve the overclocking performance and extend the life of the card.
Ultra Durable certified highest-grade metal chokes, lower ESR solid capacitors, 2oz copper PCB, and lower RDS(on) MOSFETs, plus over-temperature design to deliver superior performance and longer system life.
Fully automated production process ensures top quality of the circuit boards and eliminates sharp protrusions of the solder connectors seen on the conventional PCB surface. This friendly design prevents your hands from getting cut or inadvertently damaging components when making your build.
GIGABYTE CONTROL CENTER (GCC) is a unified software for all GIGABYTE supported products. It provides an intuitive interface that allows users to adjust clock speed, voltage, fan mode and power target in real-time.
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 4080 |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | |
| CUDA cores | 9728 |
| Discrete graphics adapter memory | 16 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6X |
| Memory bus | 256 bit |
| Number of pipelines | 12 |
| Data transfer rate | 22.4 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Virtual Reality (VR) ready | |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 110 mm |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | |
| Product colour | Black, Grey |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Depth | 357 mm (13.92 ") |
| Height | 75 mm (2.93 ") |
| Width | 163 mm (6.36 ") |
| User guide | |
| Package type | Box |
| Full-Height (FH) | |
| GIGABYTE WINDFORCE 3X |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
