Back to Top
| Video input channels | 64 channels |
| Alarm input channels | 8 |
| Alarm output channels | 4 |
| Number of simultaneously playbacked channels | 112 channels |
| Video recording modes | 720p,1080p |
| Supported resolutions | 3840 x 2160, 1920x1080 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate (RAID 5 mode) | 64 Mbit/s |
| Number of users | 20 user(s) |
| Video loss detection | |
| Multi-screen | |
| Audio formats supported | AAC, G.711, G.726 |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Operating system installed | Linux |
| PTZ modes | Preset point |
| Syslog | |
| Input bandwidth | 400 Mbit/s |
| Output bandwidth | 400 Mbit/s |
| Backup function | |
| Maximum frame rate | 960 fps |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Recording modes | Event, Schedule |
| Audio system | 2-way |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Total installed storage capacity | 64000 GB |
| Maximum storage capacity | 80 TB |
| Hard drive interface | SATA, iSCSI |
| RAID support |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| RAID levels | 5,6 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio output | 1 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| Reset button | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| On/off switch |
| Power consumption (max) | 160 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Browser supported | Google Chrome, Microsoft Edge, Mac Safar |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 434.9 mm (16.96 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 9100 g (20.06 lbs) |
| 802.1x RADIUS, TLS | |
| National Defense Authorization Act (NDAA) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.