Has your server been configured with the memory it needs to perform as its role expands over time?
HPE SmartMemory allows for entire server memory optimization, high throughput, and is among the most power-efficient memory options available.
Only the best DRAM modules are chosen from the best providers.
DRAM quality is more important than ever, as data center trends like as server virtualization, cloud computing, and the use of massive database applications have raised the demand for higher-capacity memory with higher uptime.
HPE SmartMemory goes through stringent qualification and testing processes to unlock memory performance enhancements that are exclusively available on HPE servers.
HPE DDR4 SmartMemory modules are tested and qualified on all HPE server systems to provide the greatest level of signal integrity.
With superior memory error detection technology, HPE DDR4 SmartMemory saves unnecessary DIMM replacement and reduces server downtime.
HPE uses the best quality materials for its DDR4 server memory, which reduces signal integrity concerns and increases system reliability.
HPE delivers server memory that outperforms industry standards, allowing customers to boost server performance without increasing the quantity of memory purchased.
| CAS latency | 22 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Memory ranking | 2 |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Width | 88.9 mm (3.47 ") |
| Depth | 190.5 mm (7.43 ") |
| Height | 19.1 mm (0.74 ") |
| Weight | 45 g (0.1 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.