Back to Top
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | 5218 |
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor cores | 16 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 22 MB |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Motherboard chipset | Intel C622 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 1536 GB |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 24 DIMM |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| Maximum storage capacity | 48 TB |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Hot-Plug support |
| On-board graphics adapter |
| LAN controller | Intel 369i |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Optical drive type | N |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 VMware ESXi 6.0 U3 VMware ESXi 6.5 and U1 upon release Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 6.9 & 7.3 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 11 SP4 & 12 SP2 ClearOS |
| Power supply | 800 W |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of redundant power supplies installed | 2 |
| Energy Star certified |
| Width | 174 mm (6.79 ") |
| Height | 462.5 mm (18.04 ") |
| Weight | 21000 g (46.3 lbs) |
| Depth | 648 mm (25.27 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.