Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | LH |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Maximum transfer distance | 70000 m |
| Width | 55.9 mm (2.18 ") |
| Depth | 12.7 mm (0.5 ") |
| Height | 15.2 mm (0.59 ") |
| Weight | 45 g (0.1 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.