Back to Top
| Placement supported | Indoor |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 100000 |
| Frequency | 13.56 MHz |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Cable length | 1.5 m |
| Housing material | Polycarbonate |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | |
| Compliance industry standards | ISO7816 Class A/B/C |
| Interface | USB 2.0 |
| USB powered |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Android |
| Certification | CE, FCC, UL, KCC, RCM, ICES, WEEE |
| RoHS compliance |
| Width | 71 mm (2.77 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Depth | 93 mm (3.63 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.