Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 225 mm/sec |
| Maximum printing width | 167.4 mm |
| Display | LCD |
| Wi-Fi | |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Core diameter | 76 mm |
| Maximum roll diameter | 213 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Product colour | Black |
| Power consumption (standby) | 5 W |
| Width | 335 mm (13.07 ") |
| Depth | 482 mm (18.8 ") |
| Height | 238 mm (9.28 ") |
| Weight | 12600 g (27.78 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Y | |
| 11.8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.