Back to Top
| Product type | Toner cartridge |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Multipack | |
| Page yield | 2200 pages |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Laser printing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP LaserJet Pro M201n, HP LaserJet Pro M201dw, HP LaserJet Pro MFP M225dn, HP LaserJet Pro MFP M225dw |
| OEM code | CF283X |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Weight | 580 g (1.28 lbs) |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 790 g |
| Pallet width | 1175 mm |
| Pallet length | 1000 mm |
| Pallet height | 1269 mm |
| Pallet weight | 205400 g |
| Number of cartons per pallet | 234 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of cartons per pallet layer | 26 |
| Quantity per pallet | 234 pc(s) |
| EUR-pallet weight | 153200 g |
| Quantity per EUR-pallet | 168 pc(s) |
| Number of cartons per EUR-pallet layer | 21 |
| Original |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
