Back to Top
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in processor | |
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processor family | Intel Xeon Scalable |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Number of processors supported | 2 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Maximum RDIMM memory | 8192 GB |
| Number of DIMM slots | 32 |
| Supported RDIMM clock speeds | 4800 MHz |
| Hot-swap hard drive bays | |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Storage drive sizes supported | 2.5 " |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Internal USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal USB 3.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Width | 174 mm (6.79 ") |
| Depth | 712 mm (27.77 ") |
| Height | 462 mm (18.02 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.