Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost)
It adds a new Vector Neural Network Instruction (VNNI) to Intel AVX-512 that considerably improves deep learning inference performance over prior versions.
Intel® Optane memory is a ground-breaking new class of nonvolatile memory that lies between system memory and storage to improve system speed and responsiveness.
When used in conjunction with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it maintains multiple tiers of storage while presenting the OS with a single virtual drive, ensuring that frequently used data is stored on the quickest tier of storage.
Intel® Optane memory necessitates particular hardware and software setup.
Intel® Speed Shift Technology uses hardware-controlled P-states to deliver dramatically quicker responsiveness with single-threaded, transient (short duration) workloads, such as web browsing, by allowing the processor to more quickly select its best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) delivers two processing threads per physical core. Highly threaded applications can get more work done in parallel, completing tasks sooner.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT), also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides acceleration for memory intensive virtualized applications. Extended Page Tables in Intel® Virtualization Technology platforms reduces the memory and power overhead costs and increases battery life through hardware optimization of page table management.
Intel® 64 architecture delivers 64-bit computing on server, workstation, desktop and mobile platforms when combined with supporting software. Intel 64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
Idle States (C-states) are used to save power when the processor is idle. C0 is the operational state, meaning that the CPU is doing useful work. C1 is the first idle state, C2 the second, and so on, where more power saving actions are taken for numerically higher C-states.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery.
Thermal Monitoring Technologies protect the processor package and the system from thermal failure through several thermal management features. An on-die Digital Thermal Sensor (DTS) detects the core's temperature, and the thermal management features reduce package power consumption and thereby temperature when required in order to remain within normal operating limits.
Intel® Volume Management Device (VMD) provides a common, robust method of hot plug and LED management for NVMe-based solid state drives.
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) are a set of instructions that enable fast and secure data encryption and decryption. AES-NI are valuable for a wide range of cryptographic applications, for example: applications that perform bulk encryption/decryption, authentication, random number generation, and authenticated encryption.
Intel® Secure Key consists of a digital random number generator that creates truly random numbers to strengthen encryption algorithms.
Execute Disable Bit is a hardware-based security feature that can reduce exposure to viruses and malicious-code attacks and prevent harmful software from executing and propagating on the server or network.
Intel® Device Protection Technology with Boot Guard helps protect the system’s pre-OS environment from viruses and malicious software attacks.
Mode-based Execute Control can more reliably verify and enforce the integrity of kernel level code.
CET
- Intel Control-flow Enforcement Technology (CET) helps protect against the misuse of legitimate code snippets through return-oriented programming (ROP) control-flow hijacking attacks.
| Processor family | Intel Pentium Gold |
| Processor cores | 2 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor model | G7400 |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor codename | Alder Lake |
| Stepping | H0 |
| Bus type | DMI4 |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 710 |
| On-board graphics adapter outputs supported | Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1350 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 120 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x4693 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of execution units | 16 |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 5.0,4.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | |
| Scalability | 1S |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | N |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel 64 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) |
| Tjunction | 100 °C |
| Launch date | Q1'22 |
| Status | Launched |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| N | |
| Y | |
| PC/Client/Tablet | |
| 46 | |
| 2.1 | |
| 3.7 | |
| Retail box | |
| 4.0 | |
| 2 | |
| 1 | |
| 8 | |
| Y | |
| Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
