Back to Top
| Maximum scan size | 304.8 x 9100 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Film scanning | |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 110 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 110 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 110 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| Touchscreen | |
| Built-in display |
| Sensor type | CCD |
| Light source | White LED |
| Scan file formats | JPG, PDF, RTF, TIFF, TXT |
| Daily duty cycle (max) | 40000 pages |
| Scan to | Cloud, E-mail, File, Image, Memory Card, PC, USB |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 63 dB |
| Standard input capacity | 500 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum scan area (ADF) | 304.8 x 5300 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 63.5 x 63.5 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 45 - 200 g/m² |
| Legal | |
| Media thickness (min) | 1.25 mm |
| Letter |
| Standard interfaces | USB 3.0 |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 130 W |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 130 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| PC connection | USB 3.0 |
| Scan technology | CCD |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Energy Star certified | |
| Certification | EPEAT Registered |
| Width | 489 mm (19.07 ") |
| Depth | 467.3 mm (18.22 ") |
| Height | 347.9 mm (13.57 ") |
| Weight | 30400 g (67.02 lbs) |
| Bundled software | Kodak Capture Pro Software Limited Edition (LE) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.