Back to Top
| RS-232 signals | DCD, DSR, DTR |
| Serial interface type | RS-232/422/485 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Flow control support | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Windows operating systems supported | Y |
| RAM capacity | 0.4 MB |
| Flash memory | 1 MB |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Link/Act LED | |
| Power LED |
| Security algorithms | 128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES |
| Built-in processor | DSTni-EX |
| Management protocols | SNMP |
| Dimensions (WxDxH) | 180 x 130 x 53 mm |
| Weight | 68 g (0.15 lbs) |
| Supported network protocols | UDP, TCP, ARP, Telnet, ICMP, DHCP, BOOTP, TFTP, Auto IP, HTTP, Telnet |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.