Back to Top
| Heating element type | Ceramic |
| Number of power levels | 2 |
| Timer | |
| Auto power off | |
| Type | Fan electric space heater |
| Timer duration (maximum) | 1 h |
| Overheat protection |
| Suitable for | Indoor |
| Placement options | Floor, Table |
| Product colour | White |
| Suitable for bathroom |
| Heating power | 1500 W |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 194 mm (7.57 ") |
| Weight | 1800 g (3.97 lbs) |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.