Ideal for use in fitness rooms, garages, basements, and other areas.
Two 120-volt auxiliary outlets and a grounded 3-prong safety plug.
If you live, work, play, exercise, perform gigs, or party in the heat without air conditioning, this high velocity fan will easily provide you with comfort to assist you battle the summer heat. The pivoting blower head allows you to direct the air in any direction you wish, making this floor fan a lifesaver when it's hot and humid outside.
Long-lasting construction with a robust ball-bearing motor Lasko U15617 High Velocity Pro-Performance Utility Fan is completely constructed and ready to go wherever you need it.
| Type | Household bladeless fan |
| Product colour | Black |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 3 |
| Auto oscillating | |
| Height adjustment | |
| Tilt adjustment | |
| Control type | Rotary |
| Sockets quantity | 2 |
| Socket type | Type B |
| Handle(s) | |
| Feet |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 120 V |
| Width | 368.3 mm (14.36 ") |
| Depth | 285.75 mm (11.14 ") |
| Height | 368.3 mm (14.36 ") |
| Weight | 6123.5 g (13.5 lbs) |
| Certification | E.T.L. |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.