Back to Top
| Colour name | Graphite Grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display diagonal | 11.6 " |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | TN |
| HD type | HD |
| LED backlight | |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor model | 520 |
| Processor family | MediaTek |
| Processor cores | 8 |
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 3733 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 32 GB |
| Card reader integrated |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive type | N |
| Mobile network generation | 4G |
| Mobile network connection | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WWAN | Installed |
| 4G standard | LTE |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt hours) | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Width | 287 mm (11.19 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 18.6 mm (0.73 ") |
| Weight | 1230 g (2.71 lbs) |
| Anti-glare screen | |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.