Back to Top
| Product colour | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display diagonal | 16 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 45 % |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7535U |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor boost frequency | 4.55 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 19 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Solid-state drive interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon 660M |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio chip | Senary SN6141 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive type | N |
| Mobile network connection | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | |
| WWAN | Not installed |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| USB Sleep-and-Charge | |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | English |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit | |
| Spill resistant keyboard |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | ENG |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt hours) | 47 Wh |
| Quick charge |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | |
| Smart card reader | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Width | 356.1 mm (13.89 ") |
| Depth | 247.7 mm (9.66 ") |
| Height | 19.85 mm (0.77 ") |
| Weight | 1810 g (3.99 lbs) |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.