48", OLED, 3840 x 2160 4K Ultra HD, 120 Hz, Dolby Vision, HDR10, HLG, 2.2 ch/40 W Audio, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB, Ethernet, webOS 22
Made for movie buffs, gamers, and sports fanatics, our most popular OLED in our premium lineup of TVs has gotten even more impressive with brighter colors, a new, more advanced processor, and a sleeker, slimmer bezel that won’t go unnoticed.
Bring on the brightness with the LG Brightness Booster that works with our advanced α9 processor and one-of-a-kind evo Panel to give you a brighter picture while maintaining the perfect black.
Make the impossible possible with our latest α9 Gen5 AI Processor 4K, engineered exclusively for LG OLED to automatically adjust your settings to improve picture and sound quality based on whatever you’re watching.
Over 8 million self-lit pixels make deep blacks and sharp contrast, so you can see small details. They don't need a backlight to make them less noticeable.
Watch your HDR content come to life with our Dynamic Tone Mapping Pro, improving the picture by analyzing 5000 blocks across the screen to reveal every last detail.
Immerse yourself in the action as our α9 Gen 5 AI Processor up-mixes 2-channel audio into virtual 7.1.2 channel sound for a cinema-like experience every time.
Each member of your family can have their own account and get personalized suggestions for what to watch.
Designed slim and sleek with a new silver bezel so you can focus on the screen and nothing else—not to mention the new, lightweight composite-fiber material that takes a load off installation.*
Whether you need a display for your game cave or home cinema, with sizes from 42-inches to 83-inches, the ideal choice is waiting.
FILMMAKER MODETM* immerses you in the action the way the directors intended, and Dolby Vision IQ and Dolby Atmos** enhance every moment for the ultimate home theater experience.
Find your faves fast with built-in access to Netflix, Prime Video, the Apple TV app, Disney+, HBO Max* and instant access to over 300+ free LG Channels** with everything from comedy to movies to sports.
Be at the top of your game with NVIDIA G-SYNC®, FreeSync™ Premium and VRR to experience real-time action—plus, the LG Game Optimizer and 4 HDMI 2.1 ports to get you (and keep you) in the action.
With the seamless addition of GeForce Now and Stadia,* there's a whole cloud of games waiting for you to play. Rediscover games you love and find new favorites straight from your television.
| Display diagonal | 48 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat screen |
| Response time | 1 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | ATSC |
| Analog signal format system | Not supported |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | webOS22 |
| Intelligent Voice Recognition | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Video apps | Apple TV, Disney+, HBO, Hulu+, Netflix, YouTube |
| Music apps | Spotify, iHeartRadio |
| Sports apps | Sports Alerts |
| Number of speakers | 4 |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | AI Sound Pro |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web browser |
| Product colour | Silver |
| VESA mounting interfaces | 300 x 200 mm |
| Audio formats supported | AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Picture processing technology | LG AI Picture Pro |
| Smartphone remote support |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| HDCP | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| RS-232C ports | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| PC in (D-Sub) | |
| AC (power) in | |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| Voice control | |
| Compatible with universal remote control | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Works with the Google Assistant |
| Power consumption (typical) | 80 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| HDCP 2.2 | Y |
| Width (with stand) | 1072 mm |
| Depth (with stand) | 251.5 mm |
| Height (with stand) | 650.2 mm |
| Depth (without stand) | 45.72 mm |
| Height (without stand) | 617.2 mm |
| Width (without stand) | 1072 mm |
| Stand width | 838.2 mm |
| Package width | 1280 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package height | 764.5 mm |
| Package weight | 22910 g |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Desktop stand | |
| Handheld remote control | |
| Smart Remote included | |
| Batteries included | |
| Battery type | АА |
| Mounting kit | |
| Quick start guide | |
| E-manual |
| Surround modes | OLED Surround |
| Weight (without stand) | 14880 g |
| 18010 | |
| Cinema HDR, Dolby Vision, Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) | |
| Dark Silver | |
| 16:9 | |
| Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, Variable Refresh Rate (VRR) | |
| N | |
| Yes | |
| Y | |
| FreeSync Premium | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
