With next-generation 7.1 surround sound and PRO-G 50 mm drivers for incredibly clear sound imaging. Leatherette or velour earcups with memory foam padding. Steel and aluminum construction. A high-quality USB external sound card provides crystal-clear game sound and voice chat.
BLUE VOICE microphone technology provides you with a selection of real-time voice filters to reduce noise, add compression and de-essing, and make your voice sound richer, cleaner, and more professional.
Advanced features such as Blue VOICE and DTS Headphone: X 2.0 surround sound are only available on PC through the Logitech G HUB Gaming Software. Logitech G PRO X Wireless LIGHTSPEED Gaming Headset Black DTS audio enhancements are included with Blue VOICE.
You will experience long-lasting comfort with memory foam that is encased in premium leatherette or breathable velour. So that you can play for longer periods of time, exert more effort, and keep your focus on winning.
The PRO X was designed to be long-lasting, comfortable, and have a high-quality appearance. Its frame is made of aluminum and steel, making it both sturdy and lightweight.
The most recent iteration of DTS's object-based sound imaging technology is known as DTS HEADPHONE: X 2.0. Version 2.0 pushes the boundaries of what was previously possible with 7.1 channel surround sound by improving bass rendering, audio clarity, and proximity cues.
Additionally, and perhaps most importantly, a new level of distance awareness distinguishes between near field and far field audio, enabling your adversary's location to be pinpointed more precisely than ever before. Innovative capabilities, such as Blue VO!
Only the PC version of Logitech G HUB Gaming Software will enable the CE and DTS Headphone: X 2.0 surround sound functions. Blue VOICE includes DTS audio Enhancements.
The sound imaging that can be achieved with PRO-G is astoundingly clear and precise thanks to its innovative hybrid mesh construction. Gain the advantage you need to triumph in a competition by improving your ability to hear environmental cues and footsteps with stunning clarity.
The next-generation PRO-G, which features drivers measuring 50 millimeters in diameter, is capable of achieving even greater precision across a broader frequency range, in addition to providing a bass response that is of higher fidelity.
Audio EQ profiles tuned by esports athletes are now available on G HUB Gaming Software. Use their profiles as-is or fine-tune to your preferences. Save them to an external USB sound card and then apply them to other PCs.
For tournament-level audio and voice communications, an external USB sound card (DAC) provides crystal-clear digital signal processing. Logitech G HUB Gaming Software should be used to program it, and your audio settings should be taken to the tournament. Advanced features such as Blue VO!CE and DTS Headphone:X 2.0 surround sound are only available on PC through the Logitech G HUB Gaming Software. DTS audio enhancements are included with Blue VO!CE.
Including a PC cable with inline audio controls and a mobile cable with inline mic allowing you to use PRO X without the boom mic. When traveling, the included carrying bag protects the headset and accessories.
PRO X is part of a comprehensive lineup of gear created in close collaboration with top esports pros. Nothing can stop us from winning with our cutting-edge technology and laser-focused design.
Logitech G is a global leader in esports and the preferred equipment of professional players all over the world. Logitech G collaborates directly with the world's elite pro gaming athletes to understand the demands of competition play. Our team then extrapolates their requirements to create the best professional-grade gear.
Utilize the power of artificial intelligence to create truly immersive sound experiences that are specifically tailored to your ears. You can hear the precise location of enemy footsteps and reload sounds with Immerse, giving you the advantage of hearing your enemies before they hear you. As bullets whiz by, the Close Combat feature immerses you in the action. Transform your ears into lethal weapons by bringing the power of Immerse to your Logitech G headset.
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| On/off switch |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Cast aluminium, Faux leather, Memory foam |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth | |
| RF connectivity | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 15 m |
| Cable length | 1.8 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 91.7 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 50 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Detachable microphone | |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Microphone mute |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 20 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 138 mm (5.38 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 195 mm (7.61 ") |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 19 x 58 x 8.4 mm |
| Receiver weight | 9 g |
| Receiver included | |
| Ear pads | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity | 1 |
| Package width | 106.5 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 242.5 mm |
| Package weight | 867 g |
| Master carton width | 243 mm |
| Master carton length | 443 mm |
| Master carton height | 261 mm |
| Master carton weight | 4050 g |
| Virtual surround | |
| DTS Headphone:X 2.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
