MeetUp is Logitech’s premier ConferenceCam designed for small conference rooms and huddle rooms.
Stop crowding around laptops.
With 4K optics and a super-wide 120-degree field of view, Logitech MeetUp Video Conference Camera 960-001101 3840 x 2160p makes every seat at the table clearly visible.
And its integrated audio is optimized for huddle room acoustics, ensuring everyone can be heard as well as seen.
Its 120-degree FOV easily accommodates huddle rooms with up to eight people.
The 4K ultra high-def sensor and Logitech lens deliver extra sharp clarity, while pan, tilt, and zoom allow you to quickly refocus as needed.
MeetUp’s integrated audio is optimized for huddle room acoustics, delivering exceptional sound in small rooms.
Add Expansion Mic for MeetUp to extend the audio range up to 4.2 meters.
Step into a huddle room and instantly start a video collaboration.
MeetUp plugs into a USB port and simply works.
Small conference rooms are growing in popularity, and MeetUp rises to the challenge.
It provides superb resolution, color balance, detail, and audio in tight spaces.
Our free mobile app (available on Google Play and iTunes) turns your smartphone or tablet into a remote control for MeetUp.
Order replacement parts if needed to keep everything up and running.
Perfectly frame presenters to minimize background distractions.
Zoom in on whiteboards and objects so remote participants can see what you see.
MeetUp features exquisitely engineered, premium camera optics that capture a wide field-of-view without distorting faces and furniture with a “fisheye” effect.
Faces look natural, whiteboard writing remains legible, and straight lines stay straight.
Logitech Expansion Mic for MeetUp provides greater flexibility in huddle room configurations.
So whether people are seated at a table, sitting against the wall, or walking around the room, Expansion Mic for MeetUp means everyone will be heard.
Already connected on your smartphone?
Dialing into an audio conference?
When you need to adjust the volume, mute the microphone, or take manual control over camera position, MeetUp' s remote control uses radio frequency (RF) signals for reliable and discreet control from anywhere in the room.
You can even download the free Logi Remote app (available on iTunes) to control MeetUp with an iPhone or iPad.
No drilling? No problem.
Logitech RightSense proactive technologies make better video meetings easy and automatic.
RightSound optimizes the human voice and enhances conversational clarity, RightSight automatically moves the camera and adjusts the zoom so no one gets left out of the picture, and RightLight helps everyone look their best on camera, regardless of lighting conditions.
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps,3840x2160@30fps |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone |
| Width | 400 mm (15.6 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 104 mm (4.06 ") |
| Weight | 1040 g (2.29 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
