Back to Top
| Product colour | Graphite |
| Cover | |
| Protection features | Spill-resistant |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (7th gen), iPad (8th gen) |
| Maximum screen size compatibility | 10.2 " |
| Key pitch | 18 mm |
| Key travel distance | 1.2 mm |
| Pointing device | N |
| Numeric keypad | |
| Backlight | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Power source | Dock |
| Connectivity technology | Docking |
| Device interface | USB Type-C |
| Master carton width | 215 mm |
| Master carton length | 295 mm |
| Master carton height | 301 mm |
| Master carton weight | 8032 g |
| Width | 260 mm (10.14 ") |
| Depth | 189 mm (7.37 ") |
| Height | 23.8 mm (0.93 ") |
| Weight | 605 g (1.33 lbs) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 916.3 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
