Sound Blaster Play 3 is compatible with both PCs and Macs and features a strong amplifier capable of driving a wide variety of headphones, ranging from basic mobile phone earbuds to gaming and studio-grade models.
The free Sound Blaster Control Panel Software provides incredible audio realism and realistic audio effects, as well as customized profiles for specific ear brands.
You can't go back to motherboard audio once you've upgraded to HD audio.
Get the Sound Blaster PLAY!3 Music, movies, and games can now be enjoyed in high-resolution 24-bit 96kHz through.
Sound BI and Blaster PLAY can work with a wide range of headphones, from cheap earbuds to gaming headsets to professional studio headphones.
Moreover, the Control Panel software is downloadable and has optimal profiles for specific brands of earphones.
Mic recording capabilities are enhanced significantly by USB connectivity, enabling podcasts or in-game interaction to be recorded at 24-bit 48kHz.
Connecting the Sound Blaster PLAY!3 is a breeze to a PC or Mac. Simply connect it to a USB port to get started. There is no need to install any drivers.
The Sound Blaster Control Panel software can provide more extensive audio upgrades and settings, though drivers aren't required for basic device installation and operation. Download the drivers to access the Sound Blaster Control Panel.
The Sound Blaster PLAY!3 Connecting headsets with a single stereo/mic port or a split stereo/mic port now does not require a Y-splitter cable.
Control Panel for Sound Blaster PLAY! 3 (PC and Mac)
The free Sound Blaster PLAY! 3 Control Panel software gives you complete control over your listening experience, enhancing it with audio realism and realistic audio effects.
SBX Pro Studio enhances and expands virtual surround space, allowing you to experience cinema-quality sound in the comfort of your own home. The audio experience on all headsets is enhanced by specially created sound profiles.
| Internal | |
| Audio quality | 24 bit |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Line-out Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 93 dB |
| Digital-to-Analog Conversion (DAC) | 24-bit/96kHz |
| Host interface | USB |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| Plug and Play |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum processor | Intel Core2 Duo |
| Minimum hard disk space | 600 MB |
| USB required |
| Weight | 138 g (0.3 lbs) |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 9.4 mm (0.37 ") |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
