Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | RTX A4500 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA | |
| CUDA cores | 7680 |
| Discrete graphics adapter memory | 24 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 192 bit |
| Memory bandwidth (max) | 432 GB/s |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Virtual Reality (VR) ready | |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA 3D Vision | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 210 W |
| Weight | 1079.7 g (2.38 lbs) |
| Depth | 266.7 mm (10.4 ") |
| Height | 111.8 mm (4.36 ") |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.