Power Acoustik DVD drives playback traditional DVD movies, as well as MP4 and Xvid/Divx video files from DVD-R discs. Traditional CDs, as well as MP3 and WMA audio data from CD-R discs, are played back by CD-only products.
Auxiliary (3.5mm) audio input and USB connections are included on some Power Acoustik receivers for convenient connection.
Built-in Bluetooth technology in Power Acoustik PD-710B car stereo 7" Touchscreen multimedia source units allows for the secure integration of smartphones and other devices into the automobile audio system.
Wireless audio streaming from a mobile device to a car stereo is possible using the A2DP and AVRCP specifications. While listening to high-quality sound from the car audio system, some media players and third-party apps can be operated from the receiver's touchscreen.
Most Bluetooth-enabled mobile phones have an on-screen interface that allows you to accept or reject calls. If the receiver allows it, the contacts list and call records are transferred to it for simple remembering.
An 8 or 10-band graphic equalizer is available on some multimedia source units. By adjusting the levels of the various frequencies, users can fine-tune the audio to their preferences. There are several pre-set genre EQs supplied.
Each Power Acoustik radio features a Class A/B integrated circuit audio amplifier built-in. Its 75 watts peak-power is sufficient for most factory car speakers. Sound staging options include balance, fade, and a bass & treble level adjustment.
Glare-resistant resistive touch panels use traditional physical connections between conductive polycarbonate membranes to execute control commands. Easy to clean, easy to use…
| Product colour | Black |
| Output power | 52 W |
| Audio output channels | 4.0 channels |
| CD player | |
| DVD player | |
| Disc types supported | CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW |
| TV tuner integrated | |
| Compatible memory cards | SD |
| Bass adjustment |
| USB direct playback | |
| MP3 playback | |
| CD-R playback | |
| DVD Audio playback | |
| CD-RW playback | |
| Audio formats supported | MP3, MP4 |
| Video formats supported | DIVX, MP4, XVID |
| Built-in display | |
| Display type | LCD |
| Touchscreen | |
| Widescreen | |
| Display diagonal | 7 " |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| ID3 Tag display |
| Bluetooth version | 2.0 |
| USB port | |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Bluetooth | |
| AUX in | |
| Wireless connection | |
| AV input | |
| Headphone connectivity | 3.5mm |
| FM radio |
| Audio input | 1 |
| Cassette adapter |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.