10.5" TFT 1920 x 1200, Octa-Core 2GHz, 3 GB RAM, 32 GB ROM, MicroSD (Up to 1TB), 8 MPix Rear, 5 MPix Front, 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v5.0, 7040 mAh, Android
A bigger view to a broader world
Explore epic films to how-to contents for a hobby you love, without compromise and enjoy a broader world through a bigger, better view with the Galaxy Tab A8.
The Galaxy Tab A8 is stylish and cool, with a sleek metal body and an ultrathin profile of just 6.9mm.
Samsung's signature tablet design is available in Graphite, Silver, and Pink Gold, with each hue emphasizing effortless charm.
Dolby Atmos® surround sound powered quad speakers will elevate your entertainment experience by revealing every detail of audio with exceptional clarity and depth.
With an Octa-core processor, up to 4GB RAM, and 128GB internal storage, the Galaxy Tab A8 is ready to take on a challenge without sacrificing speed or battery life.
Save more with a microSD card of up to 1TB and stay powered by a 7,040mAh (typical) battery and 15W Fast Charging.
With Samsung TV Plus, the Galaxy Tab A8 provides instant, free TV anywhere, at any time. Thousands of hours of news, sports, movies, kids' programming, and more are available. Simply launch the Samsung TV Plus app and use the GUIDE to see what's currently on or coming up.
By redeeming a free two-month subscription to YouTube Premium, you can enjoy an ad-free YouTube experience.
You can watch videos while using other apps or even when the screen is locked with the free access that comes with the purchase of a Galaxy Tab A8.
Recording a live online class is simple, seamless, and always hassle-free with the Screen Recorder built into your Galaxy Tab A8. Stay engaged throughout the session by making notes on key takeaways and directly on the content. Voilà! Your video lesson is now available for viewing whenever you want.
Samsung Kids introduces a safe environment for your child to explore and connect with the world, filled with fun activities that encourage kids to learn.
You can set playtime limits, grant selective app access, and view their activities at a glance with the improved Parental control.
Utilize the enhanced Samsung multi-window experience.
You can split the screen in half on the Galaxy Tab A8 and do two things at once.
With a simple drag and drop movement, you can adjust the window focus as needed, share content between apps, and even drag and drop a notification.
Samsung Knox prevents intrusions from the hardware level up. In real-time, the kernel, which serves as the device's brain, is protected from compromise.
This multi-layered, cutting-edge platform constantly inspects the core software and verifies the device's integrity.
| Display diagonal | 10.5 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | LCD |
| Pixel density | 215 ppi |
| Rounded display corners | |
| HD type | WUXGA |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display brightness | 360 cd/m² |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 1.8 GHz |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Digital zoom | 10 x |
| Video recording | |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video recording modes | 720p,1080p |
| Front camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Colour name | Pink gold |
| Device type | Full-size tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Pink gold |
| Assisted GPS (A-GPS) | |
| GLONASS | |
| Position location |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 11 |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| AC adapter power | 15 W |
| Width | 246.8 mm (9.63 ") |
| Depth | 161.9 mm (6.31 ") |
| Height | 6.9 mm (0.27 ") |
| Weight | 508 g (1.12 lbs) |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-C |
| N | |
| Single camera | |
| Y | |
| TFT |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.