Back to Top
| Display diagonal | 10.9 " |
| Display resolution | 2304 x 1440 pixels |
| Panel type | TFT |
| HD type | WUXGA+ |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor model | 1380 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| User memory | 99.9 GB |
| Graphics adapter family | ARM |
| Graphics adapter | Mali-G68 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | AKG |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Auto focus | |
| Face recognition | |
| Video recording | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Mobile network connection | |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | Bluetooth / USB-C |
| Device type | Mobile tablet |
| Built-in stylus pen storage | |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Fingerprint reader |
| GLONASS | |
| BeiDou | |
| GPS (satellite) | |
| Galileo | |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | |
| Accelerometer | |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope | |
| Hall sensor | |
| Position location |
| Stylus pen |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 13 |
| Battery included | |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Quick charge | |
| Quick charge version | Super Fast Charging |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Continuous audio playback time | 113 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 16 h |
| Width | 254.3 mm (9.92 ") |
| Depth | 6.5 mm (0.25 ") |
| Height | 165.8 mm (6.47 ") |
| Weight | 523 g (1.15 lbs) |
| Processor manufacturer | Samsung |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.