Back to Top
| Display diagonal | 32 " |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | QLED |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| On/off switch |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Auto channel search | |
| Auto power off | |
| ConnectShare (HDD) | |
| ConnectShare (USB) | |
| Plug and Play |
| Hospitality home menu | |
| Hotel channel list | |
| Hospitality Plug and Play | |
| Welcome message | |
| Clock back up supply | |
| My Channel function | |
| Multi code remote control | |
| Screwed battery cover | |
| USB cloning | |
| Subtitles function | |
| Auto source mode | |
| Logo display with time out setting (BMP/movie) | |
| Alarm clock | |
| Content management solution | Samsung LYNK REACH |
| LYNK REACH version | 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio system | 2CH |
| Audio decoders | Dolby Digital Plus |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital Plus |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 70 W |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight (with stand) | 5400 g |
| Width (without stand) | 723.3 mm |
| Depth (without stand) | 30.3 mm |
| Height (without stand) | 425.6 mm |
| Weight (without stand) | 5300 g |
| Width (with stand) | 723.3 mm |
| Depth (with stand) | 154.2 mm |
| Height (with stand) | 477.7 mm |
| Package width | 811 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 7600 g |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM1240A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.