Back to Top
| Display diagonal | 43 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| LED backlighting type | Dual LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC, QAM |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | |
| Sound mirroring | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Universal guide |
| RMS rated power | 20 W |
| Adaptive sound |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Product colour | Black |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR |
| Picture processing technology | Quantum Processor Lite 4K, Samsung Contrast Enhancer |
| Eco sensor | |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Game features | Gaming Hub |
| Multi View | |
| Tap view | |
| MBR support | |
| ConnectShare (USB) |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Works with the Google Assistant | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off | |
| Works with Samsung Bixby |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode |
| LED backlight |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AirSlim, Bluetooth Dual Audio, Buds Auto Switch, Built-in SmartThings Hub, Dual LED, Multiple Voice Assistants, Object Tracking Sound, Q-Symphony, Quantum Dot Display, Samsung Health, Slim Fit Wall-Mount, Workspace |
| Width (with stand) | 723.9 mm |
| Depth (with stand) | 154.9 mm |
| Height (with stand) | 477.5 mm |
| Depth (without stand) | 30.4 mm |
| Height (without stand) | 421.6 mm |
| Width (without stand) | 723.9 mm |
| Stand width | 33 mm |
| Stand depth | 154.9 mm |
| Package width | 810.2 mm |
| Package depth | 119.3 mm |
| Package height | 530.8 mm |
| Package weight | 11611 g |
| Cables included | AC |
| Desktop stand | |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | BN59-01455A |
| E-manual |
| Weight (without stand) | 8391 g |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Country of origin | Mexico |
| 8618 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.