Back to Top
| Display diagonal | 75 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Display refresh rates supported | 60 Hz,120 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Direct Full Array |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC, QAM |
| Smart TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | |
| Apple AirPlay 2 support | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Universal guide | |
| Far-field voice interaction | |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Active voice amplifier (AVA) | |
| Adaptive sound |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Web browser |
| Colour name | |
| VESA mounting | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting interfaces | 400 x 400 mm |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Mini wall mount support |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR+ |
| Picture processing technology | Samsung Contrast Enhancer, Samsung Real Depth Enhancer |
| Ambient mode | Ambient Mode+ |
| Eco sensor | |
| AI Upscale | |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Picture processor | NQ4 AI Gen2 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Multi View | |
| Adaptive picture | |
| MBR support | |
| Parental control |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RS-232C ports | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Works with the Google Assistant | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off | |
| Works with Samsung Bixby |
| Power consumption (typical) | 117 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 380 W |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode |
| Samsung technologies (AV/TV) | 3D Surround Sound,4K AI Upscaling, Adaptive Sound Pro, Bluetooth Dual Audio, Buds Auto Switch, Direct Full Array, Media Home, Motion Xcelerator 120Hz, OLED Quantum Dot Technology, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Quantum HDR+, Samsung Health, Smart Calibration, Workspace |
| Width (with stand) | 1671.3 mm |
| Depth (with stand) | 312.4 mm |
| Height (with stand) | 1018.5 mm |
| Height (without stand) | 957.5 mm |
| Width (without stand) | 1671.3 mm |
| Depth (without stand) | 48.2 mm |
| Stand width | 419.1 mm |
| Stand depth | 322.5 mm |
| Package width | 1871.9 mm |
| Package depth | 185.4 mm |
| Package height | 1120.1 mm |
| Package weight | 47581 g |
| Cables included | AC |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM2360E |
| E-manual |
| Weight (without stand) | 32704 g |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Country of origin | Mexico |
| Y | |
| 37920 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.