Back to Top
| Display diagonal | 65 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| LED backlighting type | Dual LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Analog signal format system | ATSC |
| Digital signal format system | Clear QAM |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | |
| Sound mirroring | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Universal guide |
| RMS rated power | 20 W |
| Adaptive sound+ |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 400 x 300 mm |
| Product colour | Black |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Mini wall mount support | |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR |
| Picture processing technology | Quantum Processor 4K, Samsung Contrast Enhancer |
| Ambient mode | Ambient Mode+ |
| Eco sensor | |
| AI Upscale | |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| AMD FreeSync | |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| SmartThings app support | |
| Multi View | |
| MBR support | |
| Parental control |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| ECO mode | |
| Auto power off |
| Power consumption (typical) | 165 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 210 W |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Samsung technologies (AV/TV) | 3D Surround Sound, Bluetooth Dual Audio, Buds Auto Switch, Built-in SmartThings Hub, EyeComfort Mode, Media Home, Motion Xcelerator 120Hz, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Quantum Dot Display, Samsung Health, Samsung TV Plus, Smart Calibration, Workspace |
| LED backlight |
| Width (with stand) | 1452.8 mm |
| Depth (with stand) | 299.7 mm |
| Height (with stand) | 896.6 mm |
| Depth (without stand) | 25.4 mm |
| Height (without stand) | 830.5 mm |
| Width (without stand) | 1452.8 mm |
| Stand width | 342.9 mm |
| Stand depth | 299.7 mm |
| Package width | 1612.9 mm |
| Package depth | 165.1 mm |
| Package height | 949.9 mm |
| Package weight | 29302 g |
| Cables included | AC |
| Remote control type | TM2360E |
| E-manual |
| Weight (without stand) | 21409 g |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Country of origin | Mexico |
| 22316 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.