Back to Top
| Display diagonal | 75 " |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Display technology | Neo QLED |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology Pro |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC, QAM |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | |
| Sound mirroring | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | |
| Universal guide |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Active voice amplifier (AVA) | |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 400 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer Pro |
| Ambient mode | Ambient Mode+ |
| Eco sensor | |
| AI Upscale | |
| AMD FreeSync | |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Adaptive picture | |
| Video upscaling | |
| MBR support |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RS-232C ports | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Works with the Google Assistant | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode |
| Samsung technologies (AV/TV) | Adaptive Sound Pro, Anti-Reflection Screen, Auto HDR Remastering, Bluetooth Dual Audio, Buds Auto Switch, Built-in SmartThings Hub, EyeComfort Mode, Knox Vault, Neo Quantum HDR 8K+, Q-Symphony, Samsung Health, Samsung Multi View, Samsung TV Plus, Smart Calibration, Solar Cell One Remote, Ultimate 8K Dimming Pro, Ultra Viewing Angle, Workspace |
| LED backlight |
| Width (with stand) | 1668.7 mm |
| Depth (with stand) | 287 mm |
| Height (with stand) | 1023.6 mm |
| Height (without stand) | 949.9 mm |
| Width (without stand) | 1668.7 mm |
| Depth (without stand) | 17.7 mm |
| Stand width | 360.6 mm |
| Stand depth | 287 mm |
| Package width | 1871.9 mm |
| Package depth | 190.5 mm |
| Package height | 1125.2 mm |
| Package weight | 57016 g |
| Cables included | AC |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM2360E |
| E-manual |
| Country of origin | Mexico |
| Weight (without stand) | 31887 g |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| 43680 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.