Back to Top
| Display diagonal | 75 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | Neo QLED |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen format adjustments | 9:16 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC, QAM |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | |
| Apple AirPlay 2 support | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | |
| Universal guide | |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Active voice amplifier (AVA) | |
| Adaptive sound |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| Product colour | Black |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Mini wall mount support | |
| Stand type | Hexagon stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Neo Quantum HDR |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| Ambient mode | Ambient Mode+ |
| Eco sensor | |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Picture processor | NQ4 AI Gen2 |
| AMD FreeSync | |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Bar 3.0, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Multi View | |
| MBR support | |
| Parental control |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RS-232C ports | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Works with the Google Assistant | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off | |
| Works with Samsung Bixby |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode |
| LED backlight |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AI Energy Mode, Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro, Auto HDR Remastering, Bluetooth Dual Audio, Buds Auto Switch, Built-in SmartThings Hub, EyeComfort Mode, Media Home, Motion Xcelerator 120Hz, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Quantum Matrix Technology, Samsung Health, Samsung Knox, Smart Calibration, Solar Cell One Remote, Wide Viewing Angle, Workspace |
| Width (with stand) | 1671.3 mm |
| Depth (with stand) | 274.3 mm |
| Height (with stand) | 1016 mm |
| Height (without stand) | 955 mm |
| Width (without stand) | 1671.3 mm |
| Depth (without stand) | 45.7 mm |
| Stand width | 416.5 mm |
| Stand depth | 274.3 mm |
| Package width | 1871.9 mm |
| Package depth | 185.4 mm |
| Package height | 1099.8 mm |
| Package weight | 48307 g |
| Cables included | AC |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM2360E |
| E-manual |
| Weight (without stand) | 33112 g |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| 38509 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.