50", LED, 3840 x 2160, HDR, WiFi5, Bluetooth 4.2, eARC, HDMI x 3, USB x 2, Ethernet (LAN)
Witness millions of shades of color through powerful Dynamic Crystal Technology.
See every detail with stunning clarity. The powerful processor, specifically tuned for Crystal Displays, converts what you're watching to 4K.
Access a world of content beyond streaming. Schedule recordings, search, auto-adjust game settings, seamlessly connect with a host of compatible devices across your home, and control your TV with your voice, all with one easy-to-use remote.
Enjoy a whole new world of vivid color and detail found in newer films and streaming service content with HDR, also known as High Dynamic Range.
With minimized blur and enhanced motion clarity, Motion Xcelerator catches all the fast-moving action, whether you're watching sports or taking advantage of newer gaming capabilities.
The ultra-thin profile lets your TV blend in effortlessly.
See what you’ve been missing on a crisp, clear picture that’s 4X the resolution of Full HD.
Find your favorite movies and TV shows all in one place, with a simple on-screen guide that provides you with tailored recommendations for exploring new content.
Mirror your phone on your TV with just a tap to continue enjoying movies, music and apps on the bigger screen within seconds.
Stay productive and connect your office PC to your TV, or screen share directly from a nearby PC or laptop — it's all seamless.
Surround yourself with synchronized sound from your TV and soundbar, orchestrated in complete harmony with Q-Symphony.
Get a minimal look with the easy-to-install Slim Fit Wall Mount.
Keep your cables concealed and tidy for a seamless look.
Enjoy thousands of hours of subscription-free TV, movies and sports with 150 channels and growing.
| Display diagonal | 50 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC |
| Auto channel search |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Smart modes | Cinema, Natural |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital Plus |
| Multiroom audio technology | Samsung Multiroom Link |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Subtitles function | |
| Digital Clean View | |
| MBR support | |
| Game mode | |
| ConnectShare (HDD) | |
| ConnectShare (USB) |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Works with the Google Assistant | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off |
| Power consumption (typical) | 72 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width (with stand) | 1117.6 mm |
| Depth (with stand) | 203.2 mm |
| Height (with stand) | 685.8 mm |
| Depth (without stand) | 25.4 mm |
| Height (without stand) | 645.2 mm |
| Width (without stand) | 1117.6 mm |
| Stand width | 25.4 mm |
| Stand depth | 203.2 mm |
| Package width | 1219.2 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package height | 711.2 mm |
| Package weight | 16329 g |
| Cables included | AC |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM2180A |
| Smart Remote included | |
| E-manual |
| Weight (without stand) | 11340 g |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 12202 | |
| Y | |
| Connected stand | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Black | |
| Y | |
| High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 16:9 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.