Back to Top
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor generation | Intel Core i5-13xxx |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Built-in processor | |
| ECC supported by processor | |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory clock speeds | 5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5, M.2 " |
| Storage drive interface | PCI Express, Serial ATA III |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Number of storage drives supported | 3 |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter family | Intel |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Built-in speaker(s) | |
| Audio chip | RealTek ALC888S |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| LAN controller | Intel I219, Intel I226-LM |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Product type | Mini PC (<= 3L) barebone |
| Chassis type | 1.3L sized PC |
| Cooling type | Passive |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| LED indicators | HDD, Power |
| VESA mounting | |
| On/off switch | |
| Cable lock slot | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Cable lock slot type | Kensington |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating system installed | N |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Sustainability certificates | BSMI, CB, CE, ENERGY STAR, ErP, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, VCCI, cTUVus |
| Sustainability compliance |
| Power supply type | External AC adapter |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power supply | 90 W |
| AC adapter output current | 1.6 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 165 mm (6.44 ") |
| Height | 39.5 mm (1.54 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Package weight | 2300 g |
| Quick start guide | |
| AC adapter included | |
| Power cord included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
