Back to Top
2.4GHz RF Wireless Presenter
With its ergonomic design, this wireless presenter offers four conveniently located function buttons for effective presentation control. It utilizes advanced 2.4GHz wireless technology, allowing for a greater operating distance. The presenter also features a receiver storage compartment with a power control feature to help conserve battery power. Overall, SIIG's 2.4GHz RF Wireless Presenter is a smart and efficient tool for delivering effective presentations.
| Wireless technology | RF |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Wireless receiver interface | USB |
| Product colour | Black |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Buttons quantity | 5 |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 28 mm (1.09 ") |
| Height | 132 mm (5.15 ") |
| Weight | 32 g (0.07 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Mac compatibility |
| Batteries included | |
| Receiver included | |
| User guide | |
| Carrying case |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
